Sentence to think about :  
Ludzie mają niezwykłą potrzebę szukania diabła w innych, żeby nie musieć dostrzegać go w sobie samych.
   Javier Cercas

Nabożeństwa bizantyjskie

Liturgie odbywają się w kaplicy domowej Kolegium OO.Jezuitów, ul. Rakowiecka 61. Wejście od ul. św. Andrzeja Boboli.


Materiały do wykładów
Sakramentologia w Collegium Bobolanum Teologia ekumeniczna w Collegium Bobolanum Wykłady na Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim we Lwowie Wykłady w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Polskiej Prowincji Dominikanów

Preferencje

 Count of members 156 members


Users online

( nobody )

Licznik

   visitors

   visitors online


forum.gifForum - Pytania do autora strony - Topic #81


Topic #81 małżeństwo greckokatolickie
    by marek - rank
2012.08.11 • 02:27
marek
Chciałem zapytać o miejsce greckokatolickiego pojmowania małżeństwa w perspektywie dogmatycznej Kościoła powszechnego. Konkretnie chodzi o zapis Katechizmu Kościoła Katolickiego: "Dziewictwo (...) jest znakiem, który przypomina także, że małżeństwo jest rzeczywistością obecnego świata, który przemija" (KKK 1619). Tymczasem w ujęciu greckokatolickim sakrament małżeństwa sprawuje się na wieczność. Teologia bizantyjska mówi: "związek małżeński jest nie tylko ziemskim związkiem cielesnym, ale i wiecznym, który będzie trwał nawet wtedy, gdy nasze ciała będą duchowe". Ponadto: "W swej sakramentalnej naturze małżeństwo przemienia i transcenduje zarówno unię cielesną, jak i legalny związek oparty na umowie: miłość ludzka jest rzutowana na wieczne Królestwo Boże". Tak mówią greckokatolickie podręczniki teologii małżeństwa. Ale grekokatolicyzm jako w pełni katolicki, zobowiązany jest również do wykładni Katechizmy, m.in. tego, zacytowanego wyżej. W jaki sposób pogodzić oba zapisy? Jak czytać zapis Katechizmowy w perspektywie teologii bizantyjskiej?
Write to marek Post an answerAnswer #1 by Autor - visitor
2013.10.15 • 19:35
Anonymous
Sprawa jest skomplikowana. Z jednej strony nierozerwalność małżeństwa rozumiana jest tak jak w Kościele katolickim. Z drugiej odmawia się oddzielne modlitwy przy drugim i trzecim małżeństwie. Sprawa teologii sakramentu małżeństwa nie jest do końca doprecyzowana w Kościele greckokatolickim. Np. niektórzy wymagają, aby nupturienci wypowiadali przysięgę małżeńską jak na Zachodzie, a inni nie.
Katechizm Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego "Chrystus nasza Pascha" o obrzędzie drugiego małżeństwa stanowi tak: "Małżeńska miłość nie zostaje zerwana przez śmierć jednego ze współmałżonków. Miłość jest silniejsza od śmierci. Kościół zachęca wdowca lub wdowę zachować wierność zmarłemu współmałżonkowi jako jedynemu, a na świadectwo wieczności ichniej miłości zrezygnować z drugiego małżeństwa. Jeżeli wdowcowi lub wdowie zanadto ciężko będzie żyć bez małżeńskiego współżycia, Kościół może dać błogosławieństwo na drugi ślub. Gdy żeni się wdowiec z wdową, Kościół błogosławi ich małżeństwo przez odprawienie odrębnego obrzędu dla dwukrotnie żonatych z pewnymi modlitwami pokutnego charakteru. Kapłan modli się: 'Panie, oczyść nieprawości sług Twoich, bo nie mogąc znieść pożądania i codziennych cielesnych pragnień, jednoczą się we wspólnotę drugiego małżeństwa, które Ty uprawomocniłeś przez Apostoła Pawła'" (nr 483). U św. Pawła chodzi o słowa: "Tym zaś, którzy nie wstąpili w związki małżeńskie, oraz tym, którzy już owdowieli, mówię: dobrze będzie, jeśli pozostaną jak i ja. Lecz jeśli nie potrafiliby zapanować nad sobą, niech wstępują w związki małżeńskie! Lepiej jest bowiem żyć w małżeństwie, niż płonąć" (1Kor 7,8-9).
Pozdrawiam,

MB
Post an answer

Top


Artykuły
O Bogu i łasce O Kościele O sakramentach Rok liturgiczny O liturgii w ogólności Eschatologia Historia O szatanie Teksty liturgiczne O autorze strony

Konferencje na temat sakramentów Łódź 2013
Konferencje o sakramentach (Łódź luty-maj 2013):

Sakrament pokuty (28 luty 2013):
http://dobremedia.org/index.php/na-zywo/studio-lodz/konferencje/video/pokuta

Sakramenty w służbie komunii - sakrament święceń i małżeństwo (12 marca 2013):
http://dobremedia.org/index.php/na-zywo/studio-lodz/konferencje/video/sakrament-wice-i-maestwa

Eucharystia (8 maja 2013):
http://www.dobremedia.org/index.php/na-zywo/studio-lodz/konferencje/video/eucharystia

Szukaj

Newsletter
To receive news about this website, consider subscribing to our Newsletter.
Subscribe
Unsubscribe
956 Subscribers

^ Top ^

  Site powered by GuppY v4.5.19 Š 2004-2011 - CeCILL Free License